Search Form

About

  • Facebook
  • Twitter
  • Pintrest
  • Share
  • Print

Lay Leadership

2017 Officers and Members

The Board of Stewards and The Charge Conference

First United Methodist Church of Fort Worth, Texas

CHURCH COUNCIL

Council Chair: Darcy Deupree
Council Chair Elect: Jim Whitton
Board of Stewards Chair/Lay Leader: Danica Knight
Board of Stewards Chair Elect:
Finance Chair: Kyle Wagner
Foundation President: Lee Bloemendal
Trustee Chair: Jerry Colwell
Staff Parish Relations Chair: John Howard
Lay Leadership Committee Member: Jennifer Bond
Youth Representative: Claire Manno
UMW President: Lynn Cockrell
UMM Representative: Fred Cantu
Treasurer: Pat Petrushka
Senior Pastor: Dr. Tim Bruster

Class of 2017
Wes Alderete
Danica Knight

Class of 2018
Michelle Holloway
Ryan Senter

Class of 2019
Sam Atkins
Ken Devero

STAFF PARISH RELATIONS COMMITTEE
Chair: John Howard

Class of 2017
Cathie Davis
John Howard
Brian Jolin

Class of 2018
Jack Benson
Amber Robertson
Karol Fate

Class of 2019

Allison Barley
Clark Sykes
Jillian Voelker

 

Lay Member to Annual Conference: Carolyn Stephens
Lay Leader: Paul Bodley
Chair of Finance Committee: Kyle Wagner
Staff Representative: Tim Bruster

PERSONNEL COMMITTEE
Chair: Susan Barley
Megan Fahey
Michelle Gann
Jim Whitton

LAY LEADERSHIP COMMITTEE
(formerly Nominations)
Chair: Tim Bruster

Class of 2017
Sam Atkins
Jennifer Bond
Anne Paup

Class of 2018
Karol Fate
Kathryn Bryan
Marsha Waugh

Class of 2019
Dave Alvarado
Bronson Davis
Chip James

LAY & RESERVE MEMBERS TO ANNUAL CONFERENCE
Class of 2017
Debbie Downing
Caron Quevreaux
JonAnna Reidinger

Class of 2018
Ray Armstrong
Susan Barley
Bliss Dodd
Wayne Maddox

Class of 2019
Joy Brandon
Darcy Deupree
Joan Gaspard
Carolyn Stephens

Reserve Members
Sualice Armstrong
Michelle Gann
Ann Maddox

COMMISSION ON FINANCE
Chair: Kyle Wagner

Class of 2017
Charna Gray
Tom Hardgrove
Bart Hines
Wayne Maddox
Ellen Rogers
David Tutt

Class of 2018
John Cockrell
Bronson Davis
Jimmy Dunn
Jonathan Kinson
Bill Lanford

Class of 2019
Amy Atkins
Raymond Best
Carol Popp
Brad Shipp
Carol Van Hook
Carter Vaughan

Ex-Officio
Board of Stewards/Lay Leader
Assistant Treasurer
Trustee Chair
Stewardship Chair
Church Council Chair
Foundation President
Secretary
SPRC Chair
Treasurer
Lay Member to Annual Conference

Staff Representatives: Tim Bruster, Larry Ammerman

BOARD OF TRUSTEES
Chair: committee recommends Jerry Colwell

Class of 2017
Liz Howard
Penny Judge
Bill Scott

Class of 2018
Jerry Colwell
Tony Hill
Daniel Roe

Class of 2019
Robert Holman
Barry Hudson
Amy Sorley

Trustee Emeritus: Don Stegall
Accessibility Advisory Task Force:  Gaspard
Hospitality, Safety & Security: Tony Hill
Staff Representatives: Tim Bruster, Larry Ammerman, Sandy Williams

PROGRAM AREA CHAIRS

Children’s Council: Lindsay Childs
Adult Council: Ann & Wayne Maddox
Youth Ministries: Chip (Daxton) Stewart
Young Adult Ministry: John Cope
Education Council: Jim Riddlesperger
Single Adults: Cindy Young
Stewardship: Fred Cantu
Communications: Bryan Corser/Kathryn Davis
Leadership Cultivation Committee: Sammye Dunn
Mission Teams Council: Carol Popp
Compassion & Justice Ministries Council: Bob Diaz
Spiritual Renewal/Discernment: Sonja & Matt Bomhoff
Library: Carolyn Grieser
Archives: Lucille Pumphrey
Lay Speaker: Raymond Best

FIRST STREET METHODIST MISSION
BOARD OF DIRECTORS
Chair: Tim Bruster
President of the Board: Martin Reid
Assoc. Pastor Compassion & Justice: Page Hines
Mission Director: Linda Murphy

Class of 2017
Scott Arnold
Sammye Dunn
Brian Jolin
Sheryl Preston

Class of 2018
Jim Balch
Susan Kerns
Cathy Moates
Martin Reid

Class of 2019
Steve Christie
Jamie Peebles
Mary Sunde
Diane Wheat

FIRST UNITED METHODIST CHURCH WEEKDAY MINISTRIES
BOARD OF DIRECTORS
President: Daniel Herron
Chanda Carruthers
Angela Gaither
Larkin McMillan
Jen Sanders
Sarah Scott
Ron White

Ex-officio Members
Nina Burrows, Preschool Director
Steve Fagan, FUMC Business Office
Rui Kelly, Preschool Assistant Director & Board Secretary
Mike Marshall, Supervisor of Preschool & PDO Directors
Paula Wagstaff, PDO Director

METHODIST JUSTICE MINISTRY BOARD
President and Chair:  Mike Tapp

Class of 2017
Jake Bailey (non-member)
Brian Bell
Bobbie Price

Class of 2018
Dirk Eshleman
Gaye Fuller
Mike Tapp

Class of 2019
Courtney Holm
Nelson Holm
Mike Moncrief

BOARD OF STEWARDS
Chair: Paul Bodley

Ex-Officio Members
All Appointed Clergy
All Members of the Church Council
All Members of the Commission on Finance
All Members and Reserve Members to Annual Conference
All Program Area Chairs
Secretary of the Board
Director of Children’s Ministry
Director of Communications
Director of Music Ministries
Director of Youth Ministries
Director of Weekday Ministries
First Street Methodist Mission Chair
Justice Ministry Chair
Parish Nurse
Usher Coordinators

Class of 2017
Wendell Baskins
Mel Burdorf
Jim Catching
Dave Ernst
Beverly Fox
Lee Roy Hahnfeld
David Johnson
Lance Linguist
Peter Lombard
Caron Quevreaux
Marty Rursch
Anne Schaub
Sharon Wynn

Class of 2018
Jay Anthis
Janie Burchfield
Hank Carroll
Beth Cooper
Neil Franklin
Gaye Fuller
Catherine Barney Hollis
Susan Kerns
Margi Kluck
Jean McAllum
Linda Moore
Leah Owens
Carol Popp

Class of 2019
Scott Arnold
Claudia Blalock
Susan Calhoun
Mary Craig
Al Crim
Sandie Lester
Noah Magryta
Allison McMahon
Greg Monroe
Ann O’Kelly
Laura Terry
Kyle Watkins
Ron White
Lance Will

 

Class of 2020
Barbara Alderete
Dave Alvarado
Carma Anderson
Todd Berry
Randy Brooks
Katie Copeland
Monica DeLaTorre
Ann Dunkin
Roy Eaton
Joan Lanford
Glenda Maynard
Courtney Mullins
Kadi Rowe
David Smoot
Robin Standley
Clark Sykes
Marsha Waugh
Debbie Whitton

Return to Top